دسته‌ها
اخبار عمومی

معرفی اعضاء جدید هیأت مدیره بانک تجارت

در مراسم مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک تجارت که در صبح روز شنبه مورخ ۹ بهمن 1400 با حضور بیش از ۶۵ درصد سهامداران برگزار گردید و مطابق مصوبات جناب آقایان دکتر اخلاقی فیض آثار، فرشید فرخ نژاد و حسین کیایی به عنوان اعضای جدید هیات مدیره بانک تجارت انتخاب شدند.

🔺 همچنین در جلسه فوق العاده هیات مدیره بانک آقای فرشید فرخ نژاد به سمت رئیس هیات مدیره، آقای مرتضی ترک تبریزی به سمت نائب رئیس و علی کی لانی به عنوان عضو اجرایی و قائم مقام مدیر عامل بانک انتخاب گردیدند.

✅ برهمین اساس شرکت مولد سازی و مدیریت دارایی تجارت نیز به نوبه خود انتخاب شایسته اعضای جدید هیات مدیره و قائم مقام مدیرعامل جدید بانک را صمیمانه تبریک عرض نموده و برای ایشان و گروه تجارت در پرتو الطاف حضرت حق، بیش از پیش آرزوی توفیق می نماید.

دسته‌ها
اخبار شرکت رویداد های جدید

اعضای جدید هیات مدیره شرکت مولدسازی بانک تجارت معرفی شدند

مراسم تودیع و معارفه اعضای هیئت مدیره شرکت مولدسازی و مدیریت دارایی تجارت چعارشنبه 1400/09/17، در سالن جلسات اداره سرمایه گذاری بانک تجارت برگزار گردید. این جلسه با همراهی جناب آقای دکتر ابراهیمی معاونت مدیر عامل در امور سرمایه گذاری بانک تجارت، جناب آقای دکتر مالی ریاست اداره سرمایه گذاری و جناب اقای مختاری معاونت این اداره و با حضور اعضای هیات مدیره شرکت مولدسازی و مدیریت دارایی تجارت جناب اقایان مهندس مهرجو، مهندس شهسواری، مهندس چراغان، مهندس متدین و سرکارخانم فخری تشکیل شد. در ابتدای جلسه پس از طرح موضوعات و دغدغه های بانک در حوزه مولدسازی دارایی های صنعتی بانک و تکالیف تعیین شده در این رابطه توسط دکتر مالی به عنوان ریاست اداره سرمایه گذاری بانک، احسان رضاپور نیکرو مدیرعامل شرکت به بیان آخرین وضعیت قراردادهای و اقدامات اجرایی شرکت و خدمات در حال ارائه به بانک پرداخت. ایشان تاکید داشت با حمایت ها و پیگیری های مستمر هیات مدیره و مساعدت و پشتیبانی ارکان مختلف بانک بالاخص اداره سرمایه گذاری و اداره املاک بانک، شرکت توانسته در سالهای اخیر نقش موثری در مولدسازی و واگذاری دارایی های صنعتی بانک تجارت ایفا نماید. همچنین اعضای هیات مدیره شرکت به بیان تجارب و دستاورهای شرکت در این مدت پرداختند و از اعتماد بانک که فرصت حضور و فعالیت را فراهم نموده بود تشکر کردند. تودیع معارفه شرکت مولدسازی 1 شرکت مولدسازی و مدیریت دارایی بانک تجارت به عنوان بازوی اجرایی بانک در حوزه شناسایی و فعالسازی واحدهای صنعتی بانک با رویکرد مولدسازی دارایی ها از سال 1393 مشغول به فعالیت است و با تغییر ساختارهای اجرایی و ارائه خدمات جدید از سال 1398، با انتشار مستمر اطلاعات دارایی های صنعتی بانک، بازاریابی و معرفی آن به سرمایه گذاران بالقوه و پاسخگویی به سوالات فنی و اقتصادی متقاضیان و همچنین انجام مطالعات اقتصادی جهت فعالسازی واحدهای صنعتی، خدماتی و برگشت آنها به چرخه تولید و اشتغال اقدام می نماید. همچنین دارایی های با اهمیت صنعتی بانک جهت حفاظت، انجام نظارتهای لازم و برنامه ریزی جهت مولدسازی به این شرکت منتقل شده و به عنوان مشاور فنی و اقتصادی بانک در امور کارشناسی واحدهای صنعتی فعالیت می کند. هیات مدیره شرکت مولدسازی بانک تجارت 2 در پایان جلسه مراسم تکریم و قدردانی از جناب آقای مهندس مهرجو ریاست محترم پیشین هئیت مدیره و سرکار خانم دکتر فخری عضو محترم هیئت مدیره انجام شد و با معارفه جناب آقایان دکتر نظاری و مهندس عبیری ایشان به عنوان اعضای جدید هیئت مدیره شرکت منصوب و احکام خود را دریافت نمودند.
دسته‌ها
رویداد های جدید

آگهی مزایده فروش املاک و مستغلات بانک تجارت با شرایط استثنایی بصورت اقساطی

دسته‌ها
رویداد های جدید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد

به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، این تفاهم نامه همکاری سه جانبه با حضور جمعی از مدیران ارشد این بانک،ابراهیمی رئیس هیات مدیره شرکت پاکشوما و سرتیپ دوم گودرزی قائم مقام مدیرعامل ساتا با موضوع اعطای تسهیلات به پرسنل سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح برای خرید لوازم خانگی از شرکت پاکشوما طبق قوانین و دستورالعمل های بانک مرکزی به امضا رسید.
شریفیان معاون مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به اهمیت چرخه تولید در کشور گفت: یکی از رسالت های بانک تجارت حمایت از حوزه تولیدکنندگان وکارآفرینان داخل کشور است و هر قدر امکان قدرت خرید را با تامین اعتبار و تسهیلات برای مصرف کننده فراهم کنیم در مقابل چرخه تولید کالای داخلی کشور به گردش در می آید و سبب رونق کسب و کار، اشتغال زایی و بهبود وضعیت اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود بانک تجارت در پاسخگویی به نیازهای بانکی شرکت ها و سازمان های بزرگ افزود: بانک تجارت باتوجه به سبقه ارزشمند و توانمندی کارشناسان مالی خود می تواند انواع راهکارها و خدمات متنوع مالی را برای شرکای تجاری خود به ارمغان آورد.

سرتیپ دوم گودرزی قائم مقام مدیرعامل ساتا با ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم نامه گفت: عملکرد و ارائه خدمات مالی مناسب بانک تجارت ضمن رضایت خاطر مجموعه ساتا همواره زمینه همکاری های بیشتر همانند امضای این تفاهم نامه را فراهم ساخته است.این سازمان 720 هزار پرسنل بازنشسته دارد که هدایت آنها به سمت و سوی خرید کالای ایرانی با حمایت بانک تجارت و همکاری شرکت پاکشوما خود یک فرهنگ سازی موثر محسوب می شود.

ابراهیمی رئیس هیات مدیره شرکت پاکشوما با تقدیر از طرفین قرارداد برای اعتماد به مجموعه پاکشوما اظهار داشت: این یک فرصت خوب برای مجموعه محسوب می شود تا بتواند به خوبی پاسخ این اطمینان را بدهد. مجموعه پاکشوما با تکیه بر دانش ایرانی تولید بیش از 75 درصد لوازم خانگی را بومی سازی کرده است و امیدواریم با حمایت بانک بزرگی همچون تجارت و سازمان ساتا بتوانیم در ادامه فعالیتهای مان محصولات بیشتر و بهتری را تولید کنیم.

دسته‌ها
رویداد های جدید

عزم بلند بانک تجارت برای تامین منافع سهامداران

به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، عباس ابراهیمی معاون مدیر عامل این بانک در امور سرمایه گذاری در گفت و گویی مولد سازی دارایی های راکد بانک و راه اندازی مجدد آنها را اقدامی موثر برای ایجاد اشتغال، رونق تولید و افزایش درآمد های بانک عنوان کرد.
ی یکی از اقدامات مهم و اثر گذار بانک تجارت در راستای تامین منافع سهامداران و سپرده گذاران را تلاش برای بازگشت 37 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران «ونیکی» به پورتفوی این بانک و به مبلغ 84 هزار و هشتاد و پنج میلیارد ریال عنوان کرد و افزود : مالکیت این میزان سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران از سوم آبان 99 به بانک تجارت منتقل شده و منافع قابل توجهی را برای بانک به دنبال داشته است.

ابراهیمی به دیگر اقدامات بانک تجارت در حوزه سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: مشارکت و همسویی با دولت برای حمایت و صیانت از بازار سرمایه، مشارکت در طرح های نا تمام مختلف خارج از شمول مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید همچون مولد نیروگاهی تجارت فارس،توسعه مولد نیروگاهی جهرم، تولید کنسانتره مس در صنایع معدنی و تولیدی مهر اصل، سیمان تجارت مهریز و پتروشیمی آرمان سپاهان، اعطای تسهیلات به پروژه های وزارت راه و شهر سازی برای احداث آزاد راه تهران _ ساوه، ساوه_ همدان، قزوین _ رشت، کمک به تسهیل و مولدسازی شرکت های آرتا تجارت زرین و پردیس گلستان برای احداث کارخانه آرد شیراز و ساخت پروژه ساختمانی پردیس یوسف آباد با هدف ایجاد ارزش افزوده از جمله اقدامات بانک تجارت در این حوزه بوده که از این طریق برای 8700 نفر ایجاد اشتغال شده است.

معاون مدیر عامل بانک تجارت به ورود موفق این بانک به حوزه استارتاپ ها و فین تک نیز اشاره داشت و یادآور شد: مشارکت بانک برای توسعه فعالیت شرکت های ققنوس، فرابوم، ساتراپ، لامینگو، جاده و … از جمله اقدامات بانک تجارت است که می توان به آن اشاره کرد.

عضو هیات عامل بانک تجارت در خاتمه تاکید کرد: پیگیری های لازم برای پذیرش شرکت های سامان ایرانیان، تامین سرمایه کاردان و مولد نیروگاهی تجارت فارس در بازار سرمایه و استفاده از پتانسیل این بازار با تشکیل کارگروه تخصصی در دست اقدام و پیگیری است.

دسته‌ها
رویداد های جدید

مدیرعامل بانک تجارت سالگرد تاسیس این بانک را تبریک گفت

29 آذر یادآور آغاز به‌کار بانک تجارت به عنوان یکی از بانک‌های توانمند در عرصه های داخلی و بین المللی است. نام “تجارت” اکنون با گذشت چهل و یک سال از تاسیس آن، بر تارک نظام بانکی کشور می‌درخشد و چشم‌انداز روشنی را فراروی ذینفعان و مشتریان خود ترسیم کرده است. بانکی که به مدد اعتماد و همراهی مشتریان و فعالان اقتصادی کشور، تهدیدها را یکی پس از دیگری به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کرده و سعی داشته با اتخاذ رویکردی حرفه‌ای به‌عنوان مشاوری امین و کاردان، پشتیبان مطمئنی برای فعالان اقتصادی ایران باشد.

همکاران من در شعب و ستاد بانک تجارت در سال‌های اخیر همواره سعی داشته‌اند با رویکردی تخصصی و در شرایط دشوار اقتصادی حاصل از چندین سال تحریم ظالمانه و به ویژه محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا نه تنها کم و کاستی در خدمت‌رسانی به مشتریان رخ ندهد، بلکه به سهم خود، یاری‌رسان مطمئن کسب‌وکارها و کارآفرینان باشند.

مجموعه‌ی بانک تجارت یکسال اخیر را با موفقیت‌های چشم‌گیری پشت سرگذاشته است. کسب رتبه نخست در کاهش نرخ هزینه پول در اسفند ماه سال 1398 ، تثبیت و تحکیم بیش از پیش رتبه نخست صدور ضمانتنامه بین سایر رقبا و کسب افزایش دوبرابری میزان گشایش اعتبارات اسنادی در کنار ارائه خدمات گسترده ارزی و بانکداری بین‌الملل آن هم در سخت‌ترین شرایط تحریمی، افتخاراتی است که امروز بانک تجارت بر آنها می‌بالد.

در یکسال اخیر بانک تجارت از طریق انعقاد تفاهمنامه با بزرگترین شرکت‌های صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی‌های اصلی کشور، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ده‌ها شرکت بزرگ و کارآفرین کشور تلاش کرد در سال جهش تولید، ضمن یاری رساندن به دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه پایدار کشور و افزایش اشتغال‌زایی، به سهم خود امید و طراوت را در فضای اقتصاد گسترش دهد.

حمایت حرفه‌ای و مستمر از شرکت‌های دانش بنیان از کانال تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی و کسب رتبه نخست در صدور ضمانتنامه و گشایش اعتبارات اسنادی در این همکاری، گواهی از رویکرد آینده‌نگر بانک تجارت در سال‌های اخیر است.

امروز نماد بانک تجارت در بازار بورس اوراق بهادار به عنوان بزرگترین بانک بورسی کشور، از جمله نمادهای کلیدی و مهم به شمار می‌رود، چه اینکه طی یکسال گذشته با هدف بهبود پورتفوی مالی و سبد دارایی های بانک اقدامات گسترده‌ای همچون تقویت روند کاهشی نرخ هزینه پول، افزایش سهم سپرده‌های ارزان قیمت به همراه کاهش سایر هزینه ها به ثمر نشست.

در همین راستا می‌توان به بازگشت 32 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران «ونیکی» به عنوان یکی از قدیمی ترین نمادهای بورسی کشور به پورتفوی بانک تجارت اشاره کرد که سود سرشاری را به سبد سهامداران این بانک وارد کرد. سهامی که ارزش روز آن در مقطعی همچون سوم آبان 99 در کمترین حدود 69 هزار میلیارد ریال است.

مشارکت در اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس و عهده‌دار شدن عاملیت تامین بخشی از منابع این پروژه شامل 186 میلیون یورو منابع ارزی و 1860 میلیارد ریال منابع ریالی یکی دیگر از افتخاراتی است که بانک تجارت در ماه‌های اخیر به ثبت رسانده است.

اکنون بانک تجارت در راستای هوشمندسازی اقتصاد و آماده‌سازی زیرساخت استقرار بانکداری دیجیتال، از طریق طرح “زمرد” به عنوان زیست بوم متمرکز راهکارهای دیجیتال و “شعبه مجازی” اولین گام را برای توسعه و ترویج ارائه خدمات غیرحضوری استوارتر از همیشه برداشته تا از طریق حضوری موفق تر از پیش را در دنیای جدید بانکداری تجربه کند.

در سالروز تاسیس بانک بزرگ تجارت وظیفه دارم تا بار دیگر دستان پر مهر همیشه همراه مشتریان ارجمند و سایر ذینفعان این بانک شامل سهامداران و عموم مردم را گرم‌تر از گذشته بفشارم و صمیمانه و متواضعانه، همراهی و اعتماد شما به بانک تجارت را ستایش کنم.

ضمن آرزوی سلامی و تندرستی در شرایط کنونی و مواجهه با ویروس منحوس کرونا، تحریم‌ها و سایر محدودیت‌ها، سربلندی و افتخار را برای شمار آرزومندم.

رضا دولت‌آبادی

مدیرعامل بانک تجارت

دسته‌ها
رویداد های جدید

پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه

به گزارش روابط عمومی بانک تجارت – شرکت سبلان پارچه در سنوات قبل ،از تسهیلات ارزی صندوق ذخیره ارزی و تسهیلات ریالی استفاده کرده که به دلیل عدم ایفای تعهدات ، بدهی شرکت به عهده تعویق درآمده و به دلیل سوء مدیریت شرکت و مشکلات ایجاد شده ناشی از عدم پرداخت حقوق کارگران و طلبکاران شرکت در استان و علی رغم میل بانک در سنوات گذشته بر اساس تصمیم شورای تامین استان اداره کارخانه به بانک تجارت واگذارشد .
پس از راه اندازی کارخانه توسط بانک ، همزمان با فعالیت کارخانه و بر اساس درخواست طلبکاران سابق شرکت مذکور از مرجع قضایی، نهایتا حکم ورشکستگی شرکت به تاریخ سال 88 صادر و قطعی گردید.در همین راستا بانک با تنظیم قرارداد اجاره با اداره تصفیه نسبت به ادامه فعالیت امور کارخانه اقدام کرده ، لیکن اداره تصفیه با طرح دعوی به طرفیت بانک با فسخ قرارداد بانک ،کارخانه را به اجاره اشخاص غیرواگذار کرد.با این اقدام اداره تصفیه ، عملا بانک هیچ گونه اختیاری نسبت به کارخانه، فعالیت و اشتغال آن نداشته و ندارد.

لازم به توضیح است در راستای صدور حکم ورشکستگی کارخانه اقدامات قانونی بانکی جهت وصول مطالبات خود از زمان صدور حکم ورشکستگی متوقف و تاکنون کارخانه مذکور به بانک منتقل نشده است. اداره امور کارخانه از سال 89 و بعد از حکم‌ورشکستگی در اختیار اداره تصفیه در ورشکستگی بوده است و بانک در این مدت با انجام مذاکرات و تشکیل جلسات مکرر با مسئولین اداره تصفیه ، با حضور مقامات استانی برخی از مطالبات بستانکاران شرکت مذکور را علی رغم عدم مالکیت بانک نسبت به شرکت پرداخت نموده است . لیکن اداره تصفیه و ورشکستگی با اجاره کارخانه تاکنون از مزایده یا واگذاری کارخانه خودداری کرده و نه تنها مطالبات این بانک تعیین تکلیف نشده بلکه عملا با این اقدامات ،ماشین آلات در حال مستهلک شدن و کارخانه با ظرفیت پایین فعالیت می کند.

یادآور می شود که بانک در سنوات گذشته نهایت همکاری با مسئولین استان و اداره تصفیه جهت جلوگیری از تعطیلی کارخانه را معمول داشته است. همچنین بانک تجارت به منظور تعیین تکلیف وضعیت کارخانه مکاتبات و پیگیری های زیادی با قوه قضاییه و نهاد های ذی ربط انجام داده که تاکنون منتج به نتیجه نشده است.

در خاتمه مجددا تاکید می شود که سالهاست کارخانه سبلان پارچه تحت اختیار اداره تصفیه و ورشکستگی قرار دارد و بانک قانونا حق هیچ گونه ورود و دخالت در اجاره ، اشتغال و فعالیت های کارخانه را نداشته و ندارد و مطالبات بانک هم به دلیل عدم تعیین تکلیف کارخانه توسط اداره تصفیه همچنان معوق و لاوصول باقی مانده است . اظهارات مدیر سابق کارخانه در خصوص عدم‌پاسخگویی یا برخوردهای غیر حرفه ای و … بانک ، در سالهای اخیر صحت نداشته و مشارالیه در این سالها به دلیل عدم اختیار بانک در کارخانه هیچ گونه مراجعه ای به مدیریت بانک نداشته است همچنین بانک تجارت آمادگی دارد با وجود اینکه کارخانه سبلان پارچه در اختیار اداره تصفیه و ورشکستگی است ، نسبت به انجام همکاری و مساعدت های لازم برای از سرگیری فعالیت کامل سبلان پارچه در سال جهش تولید اقدام نماید.

دسته‌ها
رویداد های جدید

ابراهیمی معاون سرمایه‌گذاری بانک تجارت:واگذاری دومین شرکت بانک تجارت در بورس

معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور سرمایه‌گذاری چند روز پس از اعلام خبر نحوه واگذاری شرکت مولد نیروگاهی فارس در بورس ، از واگذاری سهام بانک تجارت در شرکت «تامین سرمایه کاردان» توسط این بانک از طریق بازار بورس اوراق بهادار خبر داد.

دسته‌ها
رویداد های جدید

مولد سازی دارایی ها، راهكار بانك تجارت در دوره جدید

مدیرعامل بانك تجارت، تسریع در فروش اموال مازاد و وصول مطالبات معوق را از برنامه های اصلی این بانك در دوره جدید اعلام كرد و گفت: یكی از مهمترین راه حل های موجود برای بهبود وضعیت صورت های مالی بانك ها، مولدسازی دارایی ها است.

آقای رضا دولت آبادی در جمع مدیران و رئیسان شعب این بانك جذب منابع پایدار و با كیفیت را از جمله مهمترین اولویت های عملیاتی بانك تجارت در مقطع كنونی عنوان كرد.

وی یادآور شد:بانك تجارت با پایبندی به رویكرد و دستورالعمل های بانك مركزی در خصوص نرخ سود سپرده ها از هرگونه اقدامی كه انضباط بازار پول در كشور را تحت تاثیر قرار دهد، پرهیز خواهد كرد.

دولت آبادی ارائه خدمات باكیفیت و متفاوت ارزی و ریالی و توسعه خدمات بانكداری الكترونیك را رویكرد جدید این بانك برای جذب منابع از طیف های مختلف مشتریان بانك تجارت برشمرد و گفت: امروز واحدهای ارزی و شعب بانك تجارت از ظرفیت های بسیار خوبی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان برای صدور ضمانتنامه های ارزی و ریالی، گشایش اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی و خرید و فروش ارز برخوردارند.

مدیرعامل جدید بانك تجارت با تشریح اولویت ها و برنامه های این بانك برای كاهش مطالبات معوق گفت: تشدید مشكل مطالبات معوق در سال های اخیر یكی از اصلی ترین دلایل محدود شدن قدرت بانكها در تامین مالی بنگاه های تولیدی كشور بوده است و از شبكه بانكی انتظار می رود برای وصول مطالبات غیرجاری تلاش كنند.

وی بر جدیت همراه با دقت و انعطاف پذیری در بررسی و تعیین تكلیف پرونده های مطالباتی تاكید كرد و با اشاره به تشكیل كمیته های وصول مطالبات این بانك در سطوح مختلف گفت: هدف اصلی ما در این حوزه فراهم آوردن شرایط مناسب برای چرخش موثر منابع بانك و كسب نقدینگی لازم برای اعطای تسهیلات به تولیدكنندگان و دیگر كارآفرینان واقعی اقتصاد كشور است.

دولت آبادی ابراز امیدواری كرد با تداوم موفقیت بانك در این حوزه طی سال مالی آتی بتوانیم اقدام به آزادسازی بخشی از ذخایر مطالباتی بانك كرده و شرایط مطلوب تری را برای تامین حقوق ذینفعان از جمله سهامداران و سپرده گذاران بانك ایجاد كنیم.

وی تسریع در فروش املاك مازاد را از دیگر اولویت های عملیاتی این بانك در كوتاه مدت بر شمرد و افزود: یكی از مهمترین راه حل های موجود برای بهبود وضعیت صورت های مالی بانكها، مولدسازی دارایی ها است و برای تحقق این هدف فروش املاك مازاد بسیار مهم است و با اجرایی شدن آن بخشی از مشكلات شبكه بانكی برای تامین مالی بخش تولید در كشور از میان برداشته می شود.

وی افزود: در این زمینه تصمیمات مهمی برای افزایش اختیارات اركان ذیربط بویژه مدیریت های استانی بانك اتخاذ شده است و انتظار می رود بانك تجارت عملكرد موفقی در فروش املاك مازاد خود در شبكه بانكی كشور ارائه دهد.

به گزارش ایرنا، هیات مدیره بانك تجارت سوم دی ماه دولت آبادی را به عنوان مدیرعامل جدید این بانك برگزید؛ وی كه پیش از این عضو هیات مدیره این بانك بود، جانشین محمد ابراهیم مقدم شد.

بانك تجارت از جمله بنگاه های دولتی است كه بر اساس قانون اجرای سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی بخشی از سهام آن به بخش خصوصی واگذار شده و بخشی از سهام آن نیز در سبد سهام عدالت قرار دارد و مدیریت آن در اختیار دولت است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در حكم انتصاب مسعود كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم اصلاح نظام بانكی را خواستار شده است و از این رو كرباسیان شرط ماندگاری مدیران بانكی در سمت های خود را كاهش تصدیگری، فروش اموال مازاد و كاهش مطالبات معوق و غیرجاری بانك ها اعلام كرده است.

مأخذ سایت ایرنا

دسته‌ها
رویداد های جدید

نکات اساسی درحوزه مولدسازی دارایی های دولت در کشور

 طراحی و ایجاد ساختار انگیزشی: سیاستهای تشویقی و تنبیهی (اعمال هزینه سرمایه برای دارایی های دولت و مواجه مالکان دارایی‌ها با هزینه نگهداری اموال که منجر به استفاده بهینه از دارایی‌هامی شود)

  • دسترسی عمومی به سامانه جامع اموال دستگاه‌های اجرایی (سادا): دسترسی عموم مردم به سامانه سادا موجب آگاهی از حجم دارایی‌ها علاوه بر بهره مندی از ایده های مردم و بخش خصوصی، منجر به فشار افکار عمومی و رسانه‌ها برای استفاده از این دارایی‌ها شده و بخش دولتی را ناگزیر به مولدسازی آنها می‌کند.
  • ارزش‌گذاری و فرآیند مشارکت: استفاده از مدل‌های مشارکت عمومی- خصوصی (PPP)
  • رویکرد جزء به کل: شروع پروژه به ‌صورت پایلوت، موردی یا پروژه‌ای و پس از ارزیابی پروژه‌های انجام‌شده، به سایر موارد نیز تعمیم یابد.
  • نگرش توجه به توسعه پایدار: مولدسازی دارایی‌ها، باید با یک نگاه بلندمدت و با آینده‌نگری و در یک کلام با توسعه پایدار همراه باشد.
  • عدم نیاز به قانون و تشکیلات جدید: رویکرد پروژه مولدسازی باید وارد مرحله عملی شود.

مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد – دکتر مهدی نصرتی